Kotka-Jaani talu peremees Meelis ja perenaine Gete

Meie talu asub Ridakülas, Kadrina vallas keset laiuvaid heinapõlde. Oleme looduslähedast elustiili viljelev pere.

Kolisime maale 2012. aasta suvel. Pereemana olin siis kahe väikese lapsega kodune, kuid hinges põles soov ka teiste jaoks kasulik olla. Laste kõrvalt sai rajatud väike ürdiaed ja linnarahvale sai väikeses mahus kasvatama hakata köögivilju.

Tänaseks oleme ravimtaimede osas teinud valiku ja suuremas mahus kasvatama hakanud münte ja sidrunmelissi. Lisaks rajasime 2017.aasta suvel maasika-ja vaarikaistanduse. Hetkel leiab meie toodete valikust taimeteesid, ürdisoolasid, salve, kreeme, taimseid pulbreid, hüdrosoole e. lilleveesid jpm.

2019. aastal hakkasime Meelisega üheskoos korraldama lastele looduslaagreid. Suuresti tuli see meie oma laste initsiatiivil, kes suvist laagrit väga ootasid, kuid ei leidnud interneti avarustest enda jaoks sobivat, mistõttu tuli pereisal looduslaagri korraldamine endal ette võtta. Esimese looduslaagri grupp täitus kahe tunniga ning küsiti lisa, mistõttu tuli korraldada kohe ka teine laager. Huvi aina kasvab ja nüüdseks on positiivseid elamusi saanud lapsed kutsunud Meelist ka oma sünnipäevasid läbi viima.

Metsapoole eluviis on Meelise hinges helisenud juba lapsest saati, sest juba siis armastas ta palju üksinda metsas viibida, õppides nii läbi kogemuste loodust paremini tundma. Meelis on lõpetanud Luual matkajuhi eriala ning omandanud ellujäämiskoolitaja paberid.

Läbi oma kogemuste ja teadmiste püüame pakkuda lastele avastamist, põnevaid tegevusi, läbi mille tuua lapsed loodusele lähemale, et seda paremini tundma õppida ja mõista. Laagrites on olnud põhirõhk laste isetegemisel, kus nad on saanud meisterdada erinevaid asju nii meeskonnana kui ka individuaalselt.

Lapsed õpivad looduses hakkama saama, ühtlasi omandatakse teadmisi, kuidas käituda metsas eksimise korral, milliste käepäraste vahenditega varjualust ehitada, lõkkel süüa teha ning kuidas erinevate vahenditega tuld teha. Samuti on olnud palju vahvaid mänge ja õhtuseid jutuvestmisi lõkke ääres.

Kuna mitmed lapsevanemad on tundnud vajadust ka ise vastav väljaõpe läbida, siis on tulevikus plaanis korraldada vastavasisulisi õppepäevi ka täiskasvanutele.